Darłowo

Zamek Książąt Pomorskich

Jeśli chcesz poznać historię króla Eryka – Pirata Północy oraz Zofii Okrutnej udaj się razem z przewodnikiem na zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich.

Wybudowany w II połowie XIV wieku, a odrestaurowany w wieku XX zamek przyciąga odwiedzających wystawą średniowiecznych narzędzi tortur w podziemiach (radzimy, aby ją pominąć, jeśli zwiedzasz razem z dziećmi), imponującym widokiem z wieży na Darłowo oraz wystawą szaf gdańskich.

Kościół św. Jerzego

Po drugiej stronie rzeki Wieprzy, nad którą wybudowany został Zamek Książąt Pomorskich, znajduje się średniowieczny kościół św. Jerzego, który – jako kościół szpitalny – został (nietypowo) wybudowany poza murami miasta.

Służył głównie chorym i zniedołężniałym, którzy mieszkali w 30 lepiankach z gliny wzniesionych wokół świątyni.

Starówka

Będąc w okolicach Darłowa warto udać się także na spacer po mieście, a dokładniej – na starówkę.

Na starówce, przy rynku, znajduje się ratusz miejski (wybudowany w I połowie XVIII wieku) oraz pomnik Rybaka – będący jednocześnie fontanną. Wokół cokołu pomnika rozstawiono cztery tablice z brązu przedstawiające w skrócie dzieje miasta.

Kościół Mariacki

Spacerując po starówce warto zwiedzić także bardzo dobrze zachowaną średniowieczną (pochodzącą z XIV wieku) świątynię – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (nazywany także Kościołem Mariackim).
Kościół jest warty uwagi m.in. ze względu na piękną, drewnianą ambonę, zdobiony ołtarz, prezbiterium wykończone ornamentami, klimatyczne witraże oraz sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I (króla Norwegii, Danii i Szwecji), Elżbiety (księżniczki duńskiej), Jadwigi (żony Ulryka, brata Bogusława XIV – ostatniego księcia pomorskiego).

Kościół św. Gertrudy

Kościół św. Gertrudy to perełka wśród kościołów w Darłowie. Malowniczo położona świątynia został zbudowana – jako jedyna w Polsce – w stylu skandynawskiego gotyku.

Tramwaj wodny

Z Darłowa można przepłynąć tramwajem wodnym do Darłówka. Tramwaj kursuje po rzece Wieprzy w kierunku Morza Bałtyckiego.

Przystanek tramwaju w Darłówku znajduje się blisko innej atrakcji turystycznej – jedynym na terenie Polski moście rozsuwanym, który w latach ‘80 ubiegłego wieku zastąpił most zwodzony.

Aqaparki

Czasem pływanie w morzu warto zamienić na atrakcje, jakie oferują aquaparki. W Darłowie możesz wybierać spośród dwóch miejsc:

- Aquapark “Balticlandia” – który jest częścią Ośrodka Wczasowego “Jantar” w Darłówku i znajduje się przy samej plaży. W skład aquaparku wchodzi duży basen z podgrzewaną wodą, bicz wodny, zjeżdżalnie, dwa tory pływackie, brodzik dla maluchów oraz jacuzzi.
- Park Wodny “Jan” – to, położony przy hotelu “Jan”, obiekt całoroczny. Częścią aquaparku jest gabinet odnowy biologicznej, kompleks basenów ze zjeżdżalniami, jacuzzi, kręgielnia, restauracje, a także basen z morską wodą.

Rejsy z Darłowa na Bornholm

Jeśli, przebywając w okolicach Darłowa, nabierzesz ochoty na krótką, jednodniową podróż za granicę, możesz śmiało popłynąć z Darłowa na wyspę Bornholm katamaranem Jantar obsługiwanym przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską.

Darłówek

Latarnia morska

Wejście na latarnię morską w Darłówku – nadmorskiej części Darłowa – nie wymaga dużego wysiłku (wieża mierzy 22 m), dlatego chętnie z tej atrakcji korzystają rodziny z małymi dziećmi.

Latarnia znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego, w pobliżu starówki. Wybudowana w XIX wieku wraz z budynkiem stacji pilotów była kilkukrotnie remontowana. Obecny wygląd latarni został jej nadany w 1927 roku.

Szlaki rowerowe
w okolicach Darłowa

Obok pieszego zwiedzania okolic Darłowa serdecznie polecamy również skorzystanie z wytyczonych szlaków rowerowych, zwłaszcza tych, które prowadzą wzdłuż wybrzeża.
Szlaki zostały pomyślane w taki sposób, abyś – po przejechaniu całej trasy – wrócił do miejsca startu. Możesz więc udać się na wycieczkę rowerową następującymi szlakami:

- Małą Pętlą – która ma 7 km długości, a prowadzi z Darłówka Zachodniego do Darłówka Wschodniego i z powrotem. Jeśli wybierzesz ten szlak, możesz – lekko zbaczając – zwiedzić także starówkę.

- Pętlą Szlakiem Cystersów – która ma 23 km długości i rozpoczyna się i kończy w Darłowie, a prowadzi przez Bobolin, Dąbki, Bukowo Morskie, Pęciszewko i Rusko. Wybierając tę trasę pomyśl koniecznie nad zrobieniem przerwy na zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich, obok którego będziesz przejeżdżał.

- Dużą Pętlą Nadmorską – która ma 37 km długości i prowadzi z Darłówka Wschodniego do Darłowa przez Wicie, Jarosławiec, Rusinowo, Barzowice i Drozdowo. Szlak ten polecamy szczególnie osobom, które chcą podziwiać malownicze krajobrazy. Trasa biegnie bowiem m.in. przez lasek nadmorski, mierzeję znajdującą się między jeziorem Kopań a Morzem Bałtyckim oraz przekop łączący jezioro z morzem.

- Dużą Pętlę Wiatrakową – która ma 39 km długości, a rozpoczyna się i kończy w Darłowie i biegnie przez Cisowo, Drozdowo, Sulimice, Kowalewice, Stary Jarosław oraz Krupy. Atrakcjami, które czekają na Ciebie na tej trasie, są m.in. Zamek Książąt Pomorskich, nadmorska panorama, pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych oraz wybudowany XIV wieku w Cisowie kościół w stylu gotyckim.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie przywiozłeś ze sobą roweru, możesz wypożyczyć go w jednej z czterech wypożyczalni działających w Darłowie.

Park linowy
“Nad Bałtykiem”

Jedną z aktywnych form wypoczynku w okolicy Darłowa jest skorzystanie z oferty parku linowego “Nad Bałtykiem”.
Park linowy stanowi atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Możesz być spokojny o bezpieczeństwo, ponieważ zanim Ty lub Twoje dzieci zaczniecie poruszać się jedną z wybranych tras przejdziecie szkolenie na trasie treningowej i zostaniecie wyposażeni w sprzęt asekuracyjny.

Trasy w parku linowym podzielone są według poziomów trudności na:

- trasę dziecięcą (znajduje się na niej 14 przeszkód),
- trasę średnią (z 19 przeszkodami),
- trasę trudną (z 21 przeszkodami).

W parku liniowym “Nad Bałtykiem” możesz także spróbować zjazdu tyrolskiego – czyli szybkiego zjazdu boczkiem po linie z jednej platformy na drugą – o długości 80 lub 120 m.

Fort 
Marian

Niedaleko Darłowa, w Malechowie, przy drodze krajowej nr 6 położony jest “Fort Marian” – unikalne miejsce, tworzone przez pasjonata militariów.
Znajdziesz tam kawałek historii warty poznania: sprzęt wojskowy, motocykle, broń różnego typu, mundury wojskowe, a także modele samolotów. Po wyjątkowym muzeum oprowadza sam właściciel opowiadając ciekawe historie z życia żołnierzy nie tylko na polu walki.

Jeśli oglądanie militariów nie jest dla Ciebie wystarczające, możesz przejechać się jednym z pojazdów. Ponadto na terenie 20-hektarowego “Fortu Marian” możesz skorzystać z:

- toru do jazdy quadami,
- placu do paintballu,
- małpiego gaju,
- czołgowiska oraz
- terenu do grillowania.